• Hlavní strana
  • Aktualita: Práce i na dovolené: Nechráněný vzdálený přístup představuje vážné riziko

Práce i na dovolené: Nechráněný vzdálený přístup představuje vážné riziko

V dnešní době stále více lidí bere na dovolenou služební notebooky, aby mohli řešit neodkladné pracovní záležitosti. S rostoucí popularitou práce na dálku se stává vzdálený přístup z různých míst světa běžnější, což klade nové nároky na zabezpečení firemních sítí.

Přidáno: 13.11.2024, 15:17

Virtuální privátní síť (VPN) je běžným nástrojem pro ochranu dat, ale skýtá i rizika. „Jedním z hlavních bezpečnostních rizik VPN je to, že pokud útočník získá přístup k VPN, může se snadno dostat k citlivým datům. VPN sice šifruje komunikaci mezi zařízeními a firemní sítí, avšak představuje také jednoznačný cíl pro kybernetické útoky,“ vysvětluje Aleš Nosek, generální ředitel brněnské společnosti Comguard, specializující se na kyberbezpečnost​​​​.

Podle zprávy CERT-EU tvořily útoky přes VPN až 15 % zaznamenaných hrozeb. VPN je v Česku oblíbená zejména mezi středními a velkými firmami.

Pro zvýšení bezpečnosti při používání VPN se doporučuje vícefaktorová autentizace (MFA), která přidává další vrstvu ochrany. „To znamená, že i když někdo získá vaše heslo, nebude mít bez dalšího ověření přístup,“ říká Nosek.

Dále doporučuje přístup Zero Trust, který považuje všechna zařízení za riziková, dokud se neprokážou jako zabezpečená. „Tento koncept pracuje s presumpcí viny a všechna zařízení považuje za riziková, dokud se neprokážou jako zabezpečená. Každé zařízení získá v síti pouze takové oprávnění, které odpovídá jeho aktuální bezpečnostní připravenosti. To může snížit riziko neoprávněného přístupu v případě prolomení VPN,“ vysvětluje.

Výhody VPN při práci na dálku

Pokud firmy přistupují k zabezpečení dat komplexně, měly by kromě výše zmíněných řešení myslet i na šifrování všech dat a souborů, a to nejen při přenosu. Důležitá je také pravidelná aktualizace a správa VPN.

Navzdory rizikům nabízí vzdálený přístup firmám výhody, jako je možnost práce z domova, což může usnadnit nábor nových zaměstnanců. „Při správném používání a v kombinaci s dalšími bezpečnostními opatřeními může vzdálený přístup podpořit firmu v rozvoji. Musí se k tomu však přistupovat s rozvahou a vědomím možných rizik,“ uzavírá Aleš Nosek ze společnosti Comguard.